Jdi na obsah Jdi na menu

Moderní ACM podklad pro olejomalbu

Sendvičový panel je tvořený dvěma hliníkovými plechy s polypropylenovým jádrem. Tyto materiály mají povrch z kvalitního vypalovaného laku. Povrch je upraven pro možnost potisku a je chráněn fólií. Desky jsou určeny pro nadstandardní aplikace s luxusním vzhledem. Desky se vyznačují tuhostí, pevností a oproti termoplastům nižší tepelnou roztažností. U sendvičových panelů plastové jádro tlumí rezonance. Jednoduše řešeno ideální a hlavně trvanlivý podklad pro vaše obrazy !

dibond_1mod_556.jpg                         

Kde se dají desky sehnat ? v zásadě máte 2 možnosti :

1. První variantou je koupit si desku přímo určenou a připravenou pro malování. Desky v různých velikostech jsou dostupné jak s bílým akrylovým podkladem tak i s olejovou imprimturou na https://www.matejakart.com/eshop/kategorie/acm-podklady-pro-malbu/

 

desky.jpg

2. Připravit a naformátovat si vlastní panely ! Najděte si na webu prodejce hliníkových sendvičů. Prodávají se v různých formátech 1000 mm x 2000 mm nebo 2000 mm x 3000 mm apod. Po zakoupení celé desky si jí můžete naformátovat na potřebné rozměry. Výhoda druhé varianty ?

Cena, možnost volby vlastních rozměrů, absolutní kontrola kvality !
 
A jak si takovou desku připravit ? zde jednoduchý návod !
Prvním krokem je odloupnutí ochranné folie a zdrsnění základové vrstvy barvy, která je vždy nanesená na jedné straně desky. Velmi jemným brusným papírem přebrušte a zdrsněte  funkční stranu desky. Takto zdrsněný povrch zlepší adhezi povrchu desky, před nanesením první vrstvy akrylového šepsu.

img_3235.jpg

 

Druhým krokem je očištění a především odmaštění povrchu ! Můžete provést např. kosmetickým tamponem a technickým benzínem nebo jiným podobným čističem. Po odmaštění se povrchu desky již nedotýkejte holou rukou !

img_3239.jpg

Posledním třetím krokem je nanesení vrstev akrylového šepsu. Naneste 4 vrstvy šesu na desku, vždy kolmo k předcházejícímu nánosu šepsu. Vhodné je, aby poslední tahy štětce, tedy poslední nanášená vrstva šepsu, byly kolmé k rovině obrazu. Vodorovné tahy štětce jsou zbytečně zviditelněny pod galerijním světlem.

img_3240.jpg

Závěr : někdo by mohl namítat, že naopak preferuje texturu plátna a využívá ho pro účely své malby. O tom není třeba pochybovat ! Nicméně pro detailní realistickou malbu je potřeba mít kvalitní a hladký podklad, který je s využitím ACM panelů získán s min. úsilím.