Jdi na obsah Jdi na menu

Co je a není „velké umění“?

1244411.jpgJak se vlastně pozná kvalitní umělecké dílo? Má cenu obraz pro to, co je na něm namalováno? nebo jaká technika malby byla použita? Současný světoznámý umělec Damien Hirst údajně jednou prohlásil, velké umění poznáte podle toho, že si při pohledu na umělecké dílo říkáte, co to do prdele vlastně je? Myslím, že tím krásně shrnul všeobecný přístup dnešní doby ke všemu.

Každý se dnes snaží šokovat a nějakým způsobem na sebe upozornit. Média a sociální sítě nás krmí balastem ze všech stran a napomáhají tak šíření všeho, co se snaží upoutat naši pozornost. Čím více lajků a followerů na FB, Instagramu tím lépe! Staň se značkou a máš vyhráno. Je přeci zábavnější sledovat video, kde se polonahá baba koupe v bikinách u moře než koukat na to, jak vzniká např. vrstvená malba nebo socha.                                                                          

V dobách, kdy se klasické umění transformovalo pozvolna v umění moderní, lze spatřit snahu člověka o jasný individualismus. Tato snaha byla však stále postavena na pevných základech originality zpracování uměleckého díla. Pablo Picasso posunul hranice tím, že pracoval s formou tak jako nikdo před ním (sám však dokonale ovládal akademickou malbu). Neoimpresionisté pracovali s barvou a ve světle poznatků moderní teorie barev. Jejich cílem bylo rozšířit vizuální potenciál viditelného barevného spektra, prostřednictvím pigmentů. Vincent van Gogh nebo Georges Seurat, jejich technika spočívala v kladení komplementárních (doplňkových) barev vedle sebe. Tím byl zvýšen barevný kontrast jednotlivých barevných složek, které se pak v oku pozorovatele opticky míchají a vytváří žádaný barevný vjem, který simuluje vlastnosti barevných světel (princip aditivního míchání).

Televize a sociální sítě nám dnes vnucuje celebrity, které spíše, než by dosáhly všeobecného uznání a věhlasu na sebe strhávají pozornost médií, herce, kteří, neumějí hrát, sportovce a další jejichž platy a sláva stoupají do závratných výšin. Víme o nich a na tom je založen jejich úspěch. Historie byla plná vynikajících umělců a výjimečných lidí, na které se dnes již dávno zapomnělo. Nebo se proslavili až po smrti.

120-dolaru-maurizio-cattelan-banana-1024x600.jpgKomediant 2019, Maurizio Cattelan - cena 120 000 USD

Realita je drsná! Umění tedy zdaleka není (bohužel) o tom co zobrazuje nebo jak a za jakým účelem bylo dílo vytvořeno. Dnešní „umění“ je o tom dát o sobě vědět, šokovat, pokud možno co nejoriginálnějším způsobem. Staňte se značkou a téměř nezáleží na tom, co vytváříte. Pokud o sobě nedáte světu vědět, vaše dílo to za vás určitě neřekne. Nehodnotím, zda je tento přístup dobrý nebo špatný, každý sám si asi dokážeme představit kam nás tento systém v budoucnu asi zavede.

Staň se značkou!

    

Jsi značkou a zapomeneš na stole v kavárně papír od žvýkačky? Ó jak úžasný imperativ na Zero waste myšlení, jak nadčasově varovně zdvižený prst ke konzumnímu způsobu života. Jak nadčasové pojetí.

Zapomeneš-li ho tam jako no name, jsi bezcharakterní hovado, které po sobě ani neumí uklidit

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář